Sociální fobie

Sociální fobie je strach ze sociálních situací. Lidé trpící tímto druhem fobie cítí ve společnosti napětí a nervozitu. Mají strach z odmítnutí, kritiky, hodnocení – vzhledu, chování, charakteru. Lidé se sociální fobií se chtějí většinou ukázat v co nejlepším světle. Zároveň jsou přesvědčeni, že udělají ten nejhorší dojem, proto se sociálním situacím začnou vyhýbat - nemohou číst, jíst, telefonovat nebo psát na veřejnosti.

V extrémních případech může vést sociální fobie ke strachu ze všech sociálních situací (mimo okruh rodiny), ze společnosti a lidí vůbec. Postižení mají většinou strach ze ztrapnění, pátravých pohledů ostatních.

Vznik a důsledky sociální fobie

Tato fobie nejčastěji začíná v období puberty, kdy člověk poprvé zažívá řadu sociálních situací. Např. seznamování s osobami druhého pohlaví.

Velmi zřídka vzniká sociální fobie po nějakém traumatu – výsměch spolužáků. Častější příčinou je nezvládání drobných situací nebo nedostatek sociální dovedností, které člověk nezískal při výchově např. od svých rodičů. Biologicky mají postižení dispozice k celkově zvýšenému napětí.

Sociální fobie je příčinou problémů při navazování partnerských vztahů, při zkoušení a vůbec ve škole a také při hledání zaměstnání. Postižení mají problém odloučit se od rodičů a začít žít samostatně.

Tito lidé mají také velké sklony k závislosti na alkoholu. Ten jim totiž zdánlivě pomáhá problém zvládat, a jsou proto mnohem zranitelnější. Stejně tak si mohou snadněji navyknout na drogy. Mají sklony k depresivním až sebevražedným náladám. Mohou se objevit i další duševní poruchy (panická porucha, agorafobie, jednoduchá porucha).

Léčba sociální fobie

K léčbě sociální fobie jsou nezbytná psychofarmaka a různé druhy psychoterapie. Například metoda kognitivní rekonstrukce, která spočívá ve změně myšlení o tom, čeho se postižený bojí.

Sociální fobie mnohdy totiž znamená, že si postižený nedokáže vytvořit určité sociální návyky. Léčba vyžaduje i učení těchto, pro jiné zcela běžných věcí.

Psychiatři při léčbě využívají metodu hierarchické expozice, vystavování obávaným sociálním situacím.

Běžné projevy sociální fobie

Strach:

 • Ze schůzí, jednání
 • Z večírků
 • Že se druzí na vás dívají
 • Že se znemožníte
 • Abyste nebyli středem pozornosti

Neschopnost:

 • Jíst před lidmi
 • Mluvit před skupinou
 • Mluvit před autoritou
 • Telefonovat
 • Navázat konverzaci a udržovat ji
 • Říci si o to, co člověk potřebuje a na co má právo
 • Říci ne

 

Myslíte, že trpíte také sociální fobií? Jak s ní bojujete?

Sociální fobie patří do témat
 • otázka Eva 28.04.2016 23:58:50

  Vadí mi kontakt s lidmi které neznám a musím s nimi mluvit. V práci mám pocit, že lidé mě někteří lidí pomlouvají. Že v pidstazě nemají nic jiného na práci než mě řečit. Mám dost nízké sebevědomí a převážně o sobě smíslím zak že se sebe znehodnocuji.. Poid s tím bojuju je to co píšu prijev sociofobie?

 • Honzík 03.06.2014 19:06:49

  Kdyby někdo potřebovaltrochu motivace...http://srdceviteze.cz/blog/svoboda-od-strachu/

 • strach z ludí a hluku Zuzík 29.05.2014 17:31:47

  má niekto podobný problém,ked ide spať,že sa bojí hluku,že sa nevyspí,atd.

 • Fobie z lidí. Dagmar 06.02.2013 18:01:11

  Připojuji se k většině .Trápí mě to samé.Nemohu do obchodu,zle,slabost,třes atd.zkouším stím bojovat ale jeto silnější než já.Nikomu to nepřeji.Touto cestou jsem se vás chtěla zeptat jsou nato nějaké medikamenty???Homeopatika atd.Moc děkuji.Písněte mi na muj emai.1971dagmar@seznam.cz

 • Fobie Eva 20.08.2012 14:41:33

  Já mám hroznou fobii z přijímání návštěv u nás doma. Sráží mě na kolena ten pocit zodpovědnosti být jako hostitelka, přestože dobře vařím, v této situaci nejsem schopná uvařit pomalu ani čaj...Dříve to mívalo slabou formu, ale asi 5 let je to strašné. Poté, co mi známí, které jsem znala asi 2 roky, po návštěvě u mě doma vyčítavě hodili na hlavu, že jsem se teda o ně moc nepostarala, že měli hlad atd. To byly pocity, že jsem myslela, že umřu, protože ta sociální fobie ve mě byla už i dřív, ale slabá. Od té doby se to rozjelo a já, když má k nám někdo přijít, týden gruntuju a děsím se, jak a co uvařím a čím je pohostím, bojím se, že dám málo nebo moc kafe, že nebude dobře prostřený stůl, že jim jídlo nebude chutnat atd...Je to hrozné, z návštěvy pak nic nemám - třes rukou, celá zpocená, na zvracení, abych to zamaskovala, tak se nahlas křečovitě směju a snažím se držet zábavu, ale je to na mě určitě vidět a to dost....když mám já jít na návštěvu k někomu, problém vůbec nemám. Ale prostě z toho, postarat se samostatně o hosty, z toho jsem úplně šílená :-(((

 • Pavel Dvořák 15.07.2012 18:14:28

  To co si o vás kdo myslí není vaše zodpovědnost. Nestarejte se o to co si o vás kdo myslí, protože na světě je 6 miliard lidí..... to by nám nezbyl čas na nic jiného :) Já jsem muzikant a měl jsem podobný problém při koncertech, pití moc nepomáhalo ba naopak. Veřte mi, že každý spíše dbá na to co si vy myslíte o něm...takhle myslí všichni..nebojte se toho..neberte sami sebe moc vážně.....Já si stoupnu a hraju jak nejlíp umím a pro někoho budu vždy jen šašek, pro jiného umělec. Není mi to jedno, ale nestarám se o to zbláznil bych se. Buďte hlavně sami sebou :)

 • fobie u vody libor 04.07.2012 16:45:45

  je mi 40 a nechodím senikdy koupat na veřejnámísta-plovárny,moře,rybník,řeka,všude kde se musímsvléct stydím se že jsemhubený,i když to tak prýnení,v létě chodím v tričku s kratšími rukávynebo košili,kalhoty je 3/4

 • Já to mám taky Zdendulka 03.07.2012 15:45:06

  Já třeba, když mám mluvit, mluvím potichu a vím, že červenám..někdy jenom jízdou v metru a nákupem..vím, že mi pomáhá běhat a vybít energii do poslední šťávy a pak mi je jedno, co kdo říká nebo jak se na mě dívá...

 • Fobie Hrable 03.07.2012 13:13:11

  Taky mám fobii - ze své tchýně. Útočí na mne, uráží mne a ponižuje, když se přesto k ní chovám slušně a klidně, zkouší mne psychicky vydírat a nemá problém předvést hysterickou scénu. Můj muž je na takové chování své matky zvyklý - chová se k němu běžně taky tak, takže to považuje za normální. Ale já se jen při pomyšlení, že k ní mám jít na návštěvu (kontakt jsem omezila pouze na zdvořilostní návštěvy typu narozeniny, svátky apod.) rozklepu, mám sevřený žaludek, potím se a nejsem schopna pružně a adekvátně reagovat na její chování - prostě jsem z ní tak vedle, že se už nemůžu ani normálně vyjadřovat. Paní se zvládla v 19letech vdát a to je veškerá její realizace + tyranizování nejbližších. Je zajímavé, že na veřejnosti se chová velmi slušně a je komunikativní, což však využívá k nepravdivým pomluvám a konstrukcím katastrofických scénářů, ve kterých je ona ta ohrožená. Myslím si, že je typickým příkladem domácího násilníka - její manžel a syn to vše snášeli a tak když se jí nepodařilo nás s manželem rozeštvat (dělala vše, aby zhatila svatbu apod.), zahrnula mne do skupiny svých obětí. Uvědomuji si, co dělá, ale nejsem schopna to adekvátně řešit.

 • Je to hrůza Nika 02.07.2012 22:53:24

  Je mi 30 let a nejspíš je to i můj problém, navíc se velmi potím - z nervozity. Doma jsem úplně v pohodě a jak vyjdu třeba jen do obchodu, do 3minut to začne. Pro ostatní to vypadá, že jsem v klidu, dokážu mluvit, jednat klidně a pružně reagovat při konverzaci, ale to potlačování se projevuje tím pocením, třesem rukou a staženým žaludkem.Je to hrůza.I teď, jak píši tento přízpěvek mám zpocené dlaně.

 • Fobie Tě zabije Pavel 30.06.2012 13:46:22

  Jediné co pomůže je být sám sebou. Nedívat se příliš na to co si o nVás myslí Ti ostatní. Každý z nás je přece originál.
  Není možné se zalíbit úplně všem. S tím kdo má problém Vás akceptovat s Vašimi přednostmi a vadami je dobré nenavazovat žádné styky. Jestli se Vám někdo za zády posmívá, ten kdo má problém je většinou on nikoliv Vy.
  A že jste pro většinovou společnost "nestravitelný". No tak si najděte přátele, kterým nevadíte. Dnes je to mnohem jednodušší než před dobou Internetu !
  Buďte prostě jen pozitivní !

 • fobie jiřina 30.06.2012 12:14:47

  je mi 52,nedokážu se předlidmi podepsat -naúřadech,pošta,banka.....třesou se mi ruce
  musím si to odnést někam stranou nebo se otočit zády

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Fobie a úzkostné poruchy patří do témat

Adresář

Fobie a úzkostné poruchy ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Fobie a úzkostné poruchy

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku