zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Moringa: exotický strom, který dává léčivé listy a obohatí jídelníček

Pavlína Klaudová
08.04.2024

Moringa je známá také pod názvem „strom života“. Je součástí tradičních lidových medicín a v poslední době se o ní mluví jako o dobrém doplňku stravy pro boj se světovou podvýživou. Její popularita se zvyšuje nejen kvůli výbornému výživovému profilu, ale také díky kosmetickým benefitům, které přináší.

Odkud pochází a jak se používá?

Moringa, (lat. Moringa oleifera) roste v oblastech s teplým podnebím (Indie, Kambodža, Afrika, Karibik, Jižní Amerika). Původně však pochází z Himalájí. V lidové medicíně se používá po celá staletí hlavně proti podvýživě a zlepšení nutričního profilu jídla dětí. Je to velmi ekonomický strom pro pěstování, není náročný na vodu a minerální půdy. Listy se používají pro krmení skotu a semena pro čištění kontaminované vody. V Evropě se však listy moringy před rozmělněním na prášek suší. Používá se tedy výhradně ve formě doplňku stravy.

V Indii je moringa jedním ze základních pilířů jídelníčku. Jí se zejména její ovoce, nejčastěji v kari. V Africe se zase více konzumují listy, například jako součást kuskusu. V jiných zemích se přidává třeba do polévek. Obzvláště díky bohatému nutričnímu složení, které dodává tělu několik druhů vitamínů skupiny B (B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12), ale také vitamíny C, A, D, E a K. Obsahuje rovněž minerální soli, vyniká přítomností draslíku, vápníku, hořčíku, selenu, draslíku, železa, chloridů, chrómu, fluoru, síry, mědi, zinku a některých dalších prvků. Za zmínku stojí i přítomnost polyfenolů. 

Výhody moringy jsou četné

Moringa se nejčastěji doporučuje pro podporu energie a vitality nejen v přechodech mezi ročními obdobími. Kromě toho, že je nabitá vitamíny a antioxidanty, které pomáhají posilovat přirozenou obranyschopnost organismu. Je také oblíbená v prevenci anémie. Polyfenoly a flavonoidy v ní obsažené pomáhají tělu bojovat proti škodlivému působení volných radikálů. Bohaté složení moringy z ní dělá rostlinu ke konzumaci v boji proti poruchám trávení. Jeho konzumace pomáhá zmírňovat zácpu, zejména díky vláknině obsažené v listech a plodech.

Kdy se indikuje v naturopatii:

Moringa je zdrojem omega-3 a 9 mastných kyselin, proto se uvádí, že má příznivé vlastnosti pro zdraví srdce. Tyto složky zajišťují ochranu kardiovaskulárního a jsou účinné v rámci preventivních opatření rozvoje kardiovaskulárních onemocnění. Kromě toho regulují hladinu lipidů a cukru v krvi. Tato vlastnost může být velmi zajímavá pro lidi s cukrovkou.

  • Dále se uvádí, že je moringa dobrá pro regulaci krevního tlaku a zlepšení krevního oběhu. 
  • Díky antioxidační aktivitě se doporučuje i jako doplněk stravy, který pomáhá zlepšovat kognitivní funkce a snižovat projevy stárnutí pleti a buněk. 
  • Podporuje stimulaci testosteronu a zlepšuje mužské libido
  • Je vyhledávaná sportovci jako doplněk pro podporu celkové energie. 
  • Dá se velmi dobře kombinovat s dalšími rostlinami pro podporu vitality. Najdete ji ale i v kombinacích se spirulinou (super duo pro doplnění živin), baobabem nebo kurkumou (protizánětlivý prostředek). S macou funguje jako afrodiziakum. 
  • Před užíváním moringy je potřeba se při pochybnostech o její vhodnosti nebo možných kontraindikacích, vztahujících se již k probíhající léčbě, poradit s lékařem. 

Moringa v kosmetickém ošetření

A konečně, složky stromu jsou také velmi zajímavé pro naši pokožku, vlasy a nehty. Ten skutečně vyživuje, revitalizuje a zjemňuje pleť. Ulevuje atopické kůži se sklonem k lupénce, ekzémům a svědění. Bojuje proti akné díky svým protiinfekčním vlastnostem a pomáhá také v boji proti suchosti a stárnutí pleti.  Lze ji aplikovat ve formě oleje, míchat do masek na pleť i vlasy např. s jíly, nanášet přímo na pleť v rámci každodenní kosmetické rutiny. 

Obsah vitamínu E a antioxidantů mu dodává výživné, zjemňující, revitalizační a regenerační vlastnosti. Do DIY kosmetických produktů se může používat rovněž ve formě prášku. V kombinaci s dalšími rostlinnými prášky nebo jíly se míchá ve složení masek pro posílení hydratace pleti a pročištění pleti, pro zpomalení projevů stárnutí pleti.

Zdroje: frontiersin.orgmedicalnewstoday.comncbi.nlm.nih.gov

Autor: Pavlína Klaudová

Mýty a rizika detoxikačních diet: stojí za to je vůbec zkoušet?
Péče o pokožku po permanentním make-upu

Další články